Federation of Farnham and Rickling

About our Governing Body

The governors are responsible for providing the best possible education for the pupils and for the overall direction and effective management of the school, whilst acting within a framework set by legislation. The Governing Body is therefore involved in determining strategies and formulating and setting policies. Governors are not however expected to take detailed decisions about the day-to-day running of the school. The Headteacher is responsible for the internal management and organisation of the school and its staff.  A Governors term of office is 4 years.

 

Our Governors

      

Governor

Name                       

Type of

Governor         

End or

renewal

date

Committee

Membership

Subject

Responsibilities

Relevant

Business Interest

  1

Hannah Wheatcroft

Headteacher

Staff

N/A All   None

  2

Charlotte Williams  Chair of Governors

Foundation PCC

July 2021

All                 HT PM & Pay, H&S

 

None

 3

Becky Martin

Vice Chair

Foundation DBE  August 2019

Admissions   HT PM & Pay

Appeals

SEN & Gifted                SFVS 

Gardening company
 4  Robert Hitchman Parent April 2020 Admissions Humanities  None
 5 Rev Neil McCleod Ex-officio  n/a

Complaints

Admissions

RE

Safeguarding

Trustee   -            Gaces Trust &    Lettice Martin Trust
6 Louise Neil Co-opted May 2022

Eauality

Healthy Lifestyles

Safeguarding

 7 Ann Moore Foundation PCC March 2022 Appeals

RE

PSCHE + well being

None
 8 Emma Harley Staff March 2022  n/a                 None
 9 Jackie Lampon  Foundation DBE April 2020

 Appeals

 

English

Assessment

None
 11 Sara Haughey  Co-Opted August 2019 none Art                          DT None
 12 Janet Hutchinson Local Authority May 2022 appeals  Finance  
 13 Sarah Towns Parent  June 2021 none

 Assessment

EYFS

 
 14 Tessa Derizoitis PCC        
 15 Vacancy Foundation DBE        
16   Tessa  Foundation PCC